FANTÓM VESMÍRU – pátranie po tmavej hmote

FANTÓM VESMÍRU – pátranie po tmavej hmote

FANTOM VESMÍRU je film s nespočetnými prínosmi, poskytuje skvelý vzdelávací zážitok pre študentov aj učiteľov

Aké zážitky vás čakajú?

Pútavé skúmanie: Diváci budú mať jedinečnú príležitosť preskúmať temnú hmotu, jeden z najzaujímavejších a najzáhadnejších javov vo vesmíre. Film pútavým a prístupným spôsobom predstavuje zložité vedecké koncepty, čím vzbudzuje zvedavosť publika a podnecuje vášeň pre vedecké bádanie.

Zapojenie zvuku a zraku: 360° sférický obraz a dynamické zvuky zahalia divákov veľkolepými vizuálnymi efekmi a vytvoria očarujúci a nezabudnuteľný zážitok. Vizuálne explózie svetla a zvuku vo Veľkom hadrónovom urýchľovači sú vzrušujúcim predstavením, ktoré upúta pozornosť divákov a zanechá v nich trvalý dojem.

Uplatnenie v reálnom svete: FANTOM VESMÍRU odhaľuje špičkový výskum, ktorý vykonávajú vedci na celom svete s cieľom pochopiť temnú hmotu. Žiaci pochopia, ako funguje spolupráca v oblasti výskumu a ako môže snaha o získanie poznatkov viesť k lepšiemu pochopeniu vesmíru.

Prepojenie s históriou vedy: Vo filme vystupujú významní vedci, ako napríklad Fritz Zwicki a Vera Rubin, takže študenti sa dozvedia o historickom kontexte výskumu temnej hmoty. Vďaka zobrazeniu ich prínosu žiaci ocenia pokrok dosiahnutý v tejto oblasti a pochopia význam ich objavov.

Integrácia rôznych vzdelávacích predmetov: Program plynulo integruje pojmy z fyziky, astronómie a vedeckej metodológie, vďaka čomu je použiteľný a relevantný v rámci rôznych disciplín. Film je neoddeliteľnou súčasťou vzdelávania v oblasti vedy, techniky, inžinierstva a matematiky (STEM) a podporuje rozvoj zručností kritického myslenia a pochopenia vedeckého procesu.

Prekvapenie a zvedavosť: Veľkolepé obrazy a pojmy filmu FANTÓM VESMÍRU, ktoré sú neznáme, ale niekde už boli počuté, vzbudzujú zvedavosť a pocit úžasu. Podnecujú žiakov klásť otázky, ďalej skúmať a mať celoživotný záujem o vedecké bádanie a objavy.

FANTÓM VESMÍRU je preto obohacujúcim a pútavým zážitkom najmä pre školákov alebo študentov, pretože zložité vedecké pojmy robí zrozumiteľnými a obsah filmu podnecuje zvedavosť a vzbudzuje vášeň pre vedecké bádanie. Učitelia môžu tento film skvele využiť ako cenný vzdelávací nástroj, ktorý zaujme žiakov, podnieti medzipredmetové učenie a inšpiruje k skúmaniu fascinujúcej oblasti temnej hmoty.

OCENENÝ FILM

Témy: Astrofyzika; Temná hmota; Astronómia; Veda; Kozmológia

 • film odporúčaný študentom od 15 rokov
 • film je profesionálne dabovaný v taliančine, litovčine, poľštine, češtine, slovenčine, angličtine a ruštine
 • dĺžka filmu 25 min.
 • priemerná dĺžka projekcie (vrátane sprievodného programu) – 40 min.

Bunka!

Vedeli ste, že sa všetci skladáme zo 70 biliónov živých buniek? Pracujú, hovoria, myslia – vďaka nim žijeme!

Bunka!“ je pohlcujúci zážitok vytvorený špeciálne pre školy, ktorý umožňuje učiteľom a žiakom podniknúť cestu do vnútra ľudského tela, na ktorú dlho nezabudnú.

Predstavte si, že môžete preskúmať zložitý vesmír, ktorý existuje v každom z nás, a dozvedieť sa ohromujúcu pravdu o 70 biliónoch živých buniek, ktoré vás tvoria! Bunky nie sú len malé stavebné kamene, ale úžasné štruktúry, ktoré neúnavne pracujú na tom, aby nás udržali pri živote.

Tento vynikajúci film rozpráva príbeh o biliónoch buniek, ktoré tvoria naše telo, od našich začiatkov ako jedinej bunky až po fascinujúcu zložitosť celého tela. Je to pozoruhodný a zároveň úplne jedinečný príbeh ľudského objavu o tom, kto sme, prečo žijeme a ako fungujeme!

Vstúpte do podivuhodného sveta, zažite toto vzrušujúce dobrodružstvo s Rajom a Sooki, našimi nebojácnymi objaviteľmi, a vydajte sa na jedinečnú cestu buniek, cestu, aká nemá obdoby! Pripravte sa na úžas po tom, čo vás špeciálny prístroj zázračne zmenší a umožní vám ponoriť sa do neuveriteľných mikroskopických zázrakov, ktoré tvoria vašu bytosť. A to nie je všetko! S Retromodom budete môcť pozorovať zázrak cestovania v čase, ktorý vás zavedie do najstarších štádií vašej existencie. Zatajte dych, skener Cell-o-tron bude skenovať každé zákutie vášho tela a poskytne vám úchvatný pohľad na všetky zložité systémy, ktoré fungujú vo vašom tele.

Vďaka skvelým vizuálnym efektom, pútavému rozprávaniu, profesionálnemu hlasu a zábavnému a pozitívnemu príbehu tento film Sférického kina určite zaujme všetkých študentov a ich učiteľov! Je to jedinečná príležitosť pre všetkých prehĺbiť si vedomosti a pochopenie ľudského tela, ako aj ocenenie neobyčajnej zložitosti života.

Pridajte sa k Sooki a Rajovi na inšpiratívnom vzdelávacom dobrodružstve, ktoré odhalí všetky tajomstvá ľudského tela. Dozvieme sa o sebe, ako sa rodíme a prečo sme rovnakí ako naša mamička a otecko. Všetci potrebujeme svoje telo!

 • Dĺžka filmu: 24 minút
 • Odporúčaný vek: od 5. triedy ZŠ
 • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.
 • Témy: Biológia; Prírodné vedy; Ľudské poznanie; Bunky.

TELO

V tomto programe študujeme ľudský mozog, oči, uši, kostru, cestujeme telovými bunkami, sledujeme cestu hypodermickej ihly cez žilu do srdca, „lietame“ karotickou tepnou, zistíme dôležitosť kostí a ako chránia naše vitálne orgány. Nielen, že žiaci prehĺbia svoje znalosti biológie, ale naučia sa veľa nových vecí a uvidia ešte stále neviditeľné obrazy.

Film kombinuje užitočné informácie a silné obrazy, ktoré zaujmú diváka a poskytujú realistický pohľad na ľudské telo, jeho neuveriteľné vnútorné procesy. Nenechajte si ujsť príležitosť ponoriť sa do sférických obrazov v uhle 360° a vidieť to, čo nikdy nevidíme voľným okom. Staňte sa účastníkmi neuveriteľnej cesty ľudským telom.

 • Dĺžka filmu: 21 minút
 • Odporúčaný vek: od 11 rokov.
 • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.

Nanocam, výprava do mikrosveta

Tento film Vás zmenší na veľkosť hmyzu a zavedie do kráľovstva baktérií, prvokov, primitívnych húb a zvláštnych rastlín, ktorých veľkosť sa meria v mikrometroch. Zažijeme cestu do niekoľkých krajín mikroskopických rozmerov, kde objavíme neobvyklé stvorenia, dych berúce tvary a javy, ktoré z ďaleka presahujú našu fantáziu.  Zblízka uvidíme živočíchy, ktorých armády prejdú uchom ihly a ich vesmírom sú naše telá. Spoznáme neobyčajný svet buniek aj vírusov. A to všetko vďaka unikátnym vizualizáciám založeným na reálnych záberoch z elektrónových mikroskopov. Nanocam ponúka úžasnú výpravu skúmajúcu rôzne formy života, ktoré nie sú viditeľné ľudským okom. Je skvelým doplnkom výučby prírodovedy a biológie.

 • Dĺžka filmu: 27 minút
 • Odporúčaný vek: od 5. triedy ZŠ
 • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.

Dve sklíčka – úžasný teleskop

Pred 400 rokmi sa nám pomocou ďalekohľadu prvýkrát odhalil tajomný vesmír. V dávnych dobách ľudia verili, že stredom vesmíru je Zem a všetko obieha okolo nej. Neskôr Mikuláš Kopernik pochopil, že stredom vesmíru je Slnko, nemohol to však dokázať. A tak príbeh pokračuje. V tomto filme sa dozviete veľa informácií o ďalekohľadoch, okulároch a zrkadlách, pomocou ktorých môžeme obdivovať galaxie, hviezdy aj Galileove mesiace.

 • Dĺžka filmu: 23 minút.
 • Odporúčaný vek: od 6. triedy ZŠ.
 • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.

Pôvod života

Vznik života je spojený s veľmi závažnými otázkami prírodných vied. Ani dnes nikto presne nevie, ako život vznikol, tento sférický film vás však zoznámi s jednotlivými poznatkami v tejto oblasti.

Film rozpráva chronologicky o vzniku vesmíru, hviezd a slnečnej sústavy. Takisto sa dozviete o veľkej katastrofe, ktorá viedla k masovému vymieraniu druhov, a o hľadaní primitívnych foriem života.

Sférické predstavenie „Vznik života“ je naozaj inšpiratívnou cestou časom. V rôznych historických obdobiach dochádzalo k objavom v oblasti prírodných vied.

Viete, v ktorom období veda urobila najväčší pokrok? V tom súčasnom, pochopiteľne.

 • Relácia je určená pre druhý stupeň základných škôl.
 • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.

Naspäť na Mesiac – navždy

Prvýkrát po 40 rokoch sa človek vracia na Mesiac.
Film o unikátnej súťaži iniciovanej spoločnosťou Google a fondom XPRIZE. Na získanie rozprávkových 30 miliónov dolárov musia súťažné y zostaviť a vyslať na Mesiac zariadenie, ktoré na povrchu Mesiaca dokáže prejsť vzdialenosť 500 metrov a poslať späť na Zem fotografie a videozáznamy o svojej aktivite.
Dozviete sa nielen o práci jednotlivých tímov, ale aj o vzniku Mesiaca, o chemickom zložení pôdy, štruktúre a užitočných horninách, ktoré sú na jeho povrchu, ako aj o prvom pristátí na ňom. Ktorý tím napokon získa hodnotnú cenu a medzinárodný ohlas?

 • Dĺžka filmu: 25 minút.

 • Odporúčaný vek: od 6. triedy ZŠ.

 • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.

Astronaut

Preskúmať vesmír – jedno z najväčších prianí ľudstva. Čo všetko potrebujeme, aby sme sa stali súčasťou tejto neuveriteľnej cesty?
Akou prípravou musí človek prejsť, kým sa stane astronautom? K akým zmenám dochádza vnútri ľudského tela vo vesmíre? V tejto snímke sa pozrieme zblízka i na medzinárodnú vesmírnu stanicu a zistíme, aké nebezpečenstvá čakajú na človeka v otvorenom vesmíre.

 • Relácia je určená pre žiakov od 5. triedy ZŠ.
 • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom alebo maďarskom jazyku.

  hotovosťfaktúra

  What is 1 x 7