Filmy sférického kina

Naše populárno-náučné a vzdelávacie filmy vyrobili profesionálne spoločnosti a na ich tvorbe sa podieľali  aj psychológovia, vedci a inžinieri. Vzhľadom na zameranie filmy odporúčame ako rozšírenie výučby v prírodovedných aj humanitných predmetoch, sú aj vhodným doplnkom enviromentálnej výchovy. Snažíme sa podporiť záujem detí a mládeže o svet okolo nás, ponúknuť učiteľom netradičnú formu doplnkovej výučby a zároveň poskytnúť maximálne pohodlie, ušetriť čas a peniaze.

Na tejto stránke si môžete pozrieť krátke ukážky filmov, prečítať si informácie o jednotlivých tituloch a vybrať si ten, ktorý najviac vyhovuje preberanému učivu. Filmy sa dajú ľubovoľne kombinovať a každá projekcia môže byť iná s ohľadom na tému, ako aj na vek divákov.

Väčšina filmov trvá okolo 30 minút, takže deti sú schopné udržať pozornosť počas celej projekcie.

 • kaip mėnulis į svečius pas saulę ėjo

  Ako šiel Mesiac na návštevu k Slnku

  kaip mėnulis į svečius pas saulę ėjo

  Ako šiel Mesiac na návštevu k Slnku

  Toto sférické premietanie predstavuje rozprávkovú cestu mladého Mesiaca po znameniach zverokruhu pri hľadaní Slnka. Pod malebnou a farebnou oblohou čakajú hlavného hrdinu čakajú rozprávkové dobrodružstvá o Mesiaci a dvanástich znameniach zverokruhu, pri ktorého sledovaní diváci získajú veľa nových znalostí.

  • Film bol natočený na motívy albánskej ľudovej rozprávky.
  • Relácia je určená pre deti z materských škôl a pre žiakov 1. triedy.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. O ďalších jazykových mutáciách sa informujte u nás.
 • kokomongas nuotykiai kosmose

  COCOMONG – vesmírne dobrodružstvo

  od 3 rokov

  kokomongas nuotykiai kosmose

  COCOMONG – vesmírne dobrodružstvo

  od 3 rokov

  Vesmír. Je taký vzdialený a tajomný.
  Opičiak Cocomong je zvedavý, čo sa vo vesmíre deje. Rád si prezerá obrázkové knižky a pozoruje oblohu. Premýšľa o hviezdach aj o vzdialených planétach.
  Práve z jednej takej hviezdy naraz priletí mimozemšťan Halley. Halley potrebuje pomoc Cocomonga a jeho priateľov zvieratiek na záchranu svojej planéty pred zlým kráľom. Nie je čas otáľať. Nezostáva než naskočiť do rakety a to pravé dobrodružstvo sa môže začať!
  V tejto špeciálnej časti animovaného zahraničného seriálu sa deti ocitnú vo vesmíre a dozvedia sa o hviezdach a planétach slnečnej sústavy.

  • Dĺžka filmu: 18 minút,
  • odporúčaný vek: od 3 rokov
 • od septembra 2018

  Abeceda poznania

  od 3 rokov

  od septembra 2018

  Abeceda poznania

  od 3 rokov

  Veselé, rytmické a hravé putovanie prírodou v troch krátkych filmoch pre najmenších. Spolu so sprievodcom – psíkom – sa vypravíme za svetlom, oblakmi a meteoritmi.

  • dĺžka filmu: 21 minút
  • odporúčaný vek: od 3 rokov
 • draugai žmogaus kūno viduje

  PRIATELIA – vnútri ľudského tela

  draugai žmogaus kūno viduje

  PRIATELIA – vnútri ľudského tela

  Zaujíma vás, ako funguje ľudské telo? Ako mozog riadi naše zmysly, akú má úlohu srdce alebo čo sa deje, keď dýchame?

  Štvorica hlavných hrdinov, nerozlučných kamarátov, objaví miestnosť virtuálnej reality a s ním i spôsob, ako sa pozrieť dovnútra ľudského organizmu. Zanedlho však zistia, že tam nie sú sami. Do tela sa spolu s nimi dostal i nebezpečný vírus a je potrebné ho premôcť, aby telo bolo zas zdravé. Ako sa im to podarí a čo všetko ich na ceste čaká, to sa dozviete v našom novom filme.

  • Relácia je určená pre deti od predškolského veku.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. O ďalších jazykových mutáciách sa informujte u nás.
 • medžių paslaptis

  Tajomstvo stromov

  od 5 rokov

  medžių paslaptis

  Tajomstvo stromov

  od 5 rokov

  Koľko toho vieme o fotosyntéze, obehu kyslíka a štruktúre stromov od koreňov až po listy? Ako stromy získavajú energiu zo slnka? Prečo rastú? Ako to, že sa voda z koreňov dostáva v rozpore so zákonmi gravitácie do listov?
  Zvedavá a milá lienka Dolores a svätojánsky chrobáčik Michael nájdu odpovede na všetky tieto otázky vo svojej škole pre chrobáčiky. Spolu s nimi budú diváci cestovať zázračným svetom prírody a odhalia najväčšie tajomstvo stromov!

  • Dĺžka filmu: 30 minút,

  • odporúčaný vek: od 5 rokov

 • od septembra 2018
  poliarine naktis

  Polaris, vesmírna ponorka a tajomstvo polárnej noci

  od 5 rokov

  od septembra 2018
  poliarine naktis

  Polaris, vesmírna ponorka a tajomstvo polárnej noci

  od 5 rokov

  Čo všetko môže priniesť neobyčajné stretnutie tučniaka z južného pólu a ľadového medveďa zo severného pólu? Okrem nerozlučného priateľstva aj množstvo zaujímavých otázok. Či ste malí alebo veľkí, vitajte v krajine večného snehu a ľadu, kde sa tak skvelo pozorujú hviezdy aj planéty. 
  Vedecká výprava sa môže začať!

  • dĺžka filmu: 29 minút
  • odporúčaný vek: od 5 rokov
 • astronautas

  Astronaut

  astronautas

  Astronaut

  Preskúmať vesmír – jedno z najväčších prianí ľudstva. Čo všetko potrebujeme, aby sme sa stali súčasťou tejto neuveriteľnej cesty?
  Akou prípravou musí človek prejsť, kým sa stane astronautom? K akým zmenám dochádza vnútri ľudského tela vo vesmíre? V tejto snímke sa pozrieme zblízka i na medzinárodnú vesmírnu stanicu a zistíme, aké nebezpečenstvá čakajú na človeka v otvorenom vesmíre.

  • Relácia je určená pre žiakov od 3. triedy ZŠ.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. O ďalších jazykových mutáciách sa informujte u nás.
 • atgal į mėnulį visam laikui

  Naspäť na Mesiac – navždy

  od 6. triedy ZŠ

  atgal į mėnulį visam laikui

  Naspäť na Mesiac – navždy

  od 6. triedy ZŠ

  Prvýkrát po 40 rokoch sa človek vracia na Mesiac.
  Film o unikátnej súťaži iniciovanej spoločnosťou Google a fondom XPRIZE. Na získanie rozprávkových 30 miliónov dolárov musia súťažné y zostaviť a vyslať na Mesiac zariadenie, ktoré na povrchu Mesiaca dokáže prejsť vzdialenosť 500 metrov a poslať späť na Zem fotografie a videozáznamy o svojej aktivite.
  Dozviete sa nielen o práci jednotlivých tímov, ale aj o vzniku Mesiaca, o chemickom zložení pôdy, štruktúre a užitočných horninách, ktoré sú na jeho povrchu, ako aj o prvom pristátí na ňom. Ktorý tím napokon získa hodnotnú cenu a medzinárodný ohlas?

  • Dĺžka filmu: 25 minút,

  • odporúčaný vek: od 6. triedy ZŠ.

 • kaluokahina užburtasis rifas

  Kaluoka’hina. Začarovaný koralový útes

  kaluokahina užburtasis rifas

  Kaluoka’hina. Začarovaný koralový útes

  "Kaluokahina, začarovaný koralový útes" je jedným z prvých dobrodružných filmov pre celú rodinu. Pri sledovaní tohto celokupolového formátu sa nielen zasmejete, ale aj dozviete zaujímavé informácie. 

  Príbeh tohto filmu sa odohráva pri miznúcom koralovom útese a rozpráva o jeho ochrancoch: múdrom piliarovi Jakeovi a rybičke menom Drobček. Vo filme sa ukazuje, ako nás ovplyvňuje okolité dianie.

  Obrovský oceán ukrýva kúzelné tajomstvá. Jedným z nich je Kaluokahina – ochranca morí. Nie je to len obyčajný koralový útes. Chránia ho tajomné kúzla, preto ho ľudia nemôžu nájsť.

  Obyvatelia Kaluokahiny žili v pokoji a mieri, kým výbuch sopky nezničil kúzla, ktoré koralový útes chránili. Hlavní hrdinovia Jake a Drobček sa snažia zistiť, ako začarovaný koralový útes zachrániť, jediným vodidlom pre nich je starobylé rozprávanie o „dotyku Mesiaca“. Ako sa však môžu obyvatelia oceánu dotknúť Mesiaca? To je len jedna z napínavých záhad, ktoré pri snahe o záchranu svojho domova budú musieť obyvatelia koralového útesu vyriešiť.

  • Relácia je určená pre deti z materských škôl a pre žiakov prvého stupňa základných škôl.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. O ďalších jazykových mutáciách sa informujte u nás.
 • du stikliukai - nuostabusis teleskopas

  Dve sklíčka – úžasný teleskop

  od 6. triedy ZŠ

  du stikliukai - nuostabusis teleskopas

  Dve sklíčka – úžasný teleskop

  od 6. triedy ZŠ

  Pred 400 rokmi sa nám pomocou ďalekohľadu prvýkrát odhalil tajomný vesmír. V dávnych dobách ľudia verili, že stredom vesmíru je Zem a všetko obieha okolo nej. Neskôr Mikuláš Kopernik pochopil, že stredom vesmíru je Slnko, nemohol to však dokázať. A tak príbeh pokračuje. V tomto filme sa dozviete veľa informácií o ďalekohľadoch, okulároch a zrkadlách, pomocou ktorých môžeme obdivovať galaxie, hviezdy aj Galileove mesiace.

  • Dĺžka filmu: 23 minút,
  • odporúčaný vek: od 6. triedy ZŠ
 • gyvybės atsiradimas

  Pôvod života

  gyvybės atsiradimas

  Pôvod života

  Vznik života je spojený s veľmi závažnými otázkami prírodných vied. Ani dnes nikto presne nevie, ako život vznikol, tento sférický film vás však zoznámi s jednotlivými poznatkami v tejto oblasti.

  Film rozpráva chronologicky o vzniku vesmíru, hviezd a slnečnej sústavy. Takisto sa dozviete o veľkej katastrofe, ktorá viedla k masovému vymieraniu druhov, a o hľadaní primitívnych foriem života.

  Sférické predstavenie „Vznik života“ je naozaj inšpiratívnou cestou časom. V rôznych historických obdobiach dochádzalo k objavom v oblasti prírodných vied.

  Viete, v ktorom období veda urobila najväčší pokrok? V tom súčasnom, pochopiteľne.

  • Relácia je určená pre druhý stupeň základných škôl.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. O ďalších jazykových mutáciách sa informujte u nás.
 • od septembra 2018

  Túžba lietať

  od 3. triedy ZŠ

  od septembra 2018

  Túžba lietať

  od 3. triedy ZŠ

  Poetický príbeh o dejinách letectva. Od prvých Da Vinciho myšlienok až po súčasnosť, keď sa každý deň po celej zemeguli bezpečne prepravuje náklad aj cestujúci. Čaká nás výprava za majstrom Leonardom, bratmi Montgolfierovcami a Wrightovcami, aj za ďalšími významnými vynálezcami. Uvidíme, akým obrovským výzvam čelilo ľudstvo na ceste za svojím snom – vzlietnuť. 
  Hudba, hovorené slovo a dokonalé vizuálne efekty sa vo filme Túžba lietať spájajú do originálneho umeleckého celku. Od svojej premiéry v roku 2014 získalo toto dielo mnoho svetových filmových ocenení.

  • dĺžka filmu: 35 minút
  • odporúčaný vek: od 3. triedy ZŠ

Online objednávka:

Po prijatí objednávky vás budeme kontaktovať.  

hotovosťfaktúra