Filmy sférického kina

UPOZORNENIE Radi by sme Vás upozornili na nekalé praktiky niektorých firiem, ktoré sa vydávajú za našu spoločnosť. Aby sme predišli nechceným nepríjemným situáciám, prosíme obracajte sa na nás iba cez kontakty uvedené na týchto webových stránkach.

Naše populárno-náučné a vzdelávacie filmy vyrobili profesionálne spoločnosti a na ich tvorbe sa podieľali  aj psychológovia, vedci a inžinieri. Vzhľadom na zameranie filmy odporúčame ako rozšírenie výučby v prírodovedných aj humanitných predmetoch, sú aj vhodným doplnkom enviromentálnej výchovy. Snažíme sa podporiť záujem detí a mládeže o svet okolo nás, ponúknuť učiteľom netradičnú formu doplnkovej výučby a zároveň poskytnúť maximálne pohodlie, ušetriť čas a peniaze.

Na tejto stránke si môžete pozrieť krátke ukážky filmov, prečítať si informácie o jednotlivých tituloch a vybrať si ten, ktorý najviac vyhovuje preberanému učivu. Filmy sa dajú ľubovoľne kombinovať a každá projekcia môže byť iná s ohľadom na tému, ako aj na vek divákov.

Väčšina filmov trvá okolo 30 minút, takže deti sú schopné udržať pozornosť počas celej projekcie.

 • OD 2024-09

  Chrumko a čarovná raketa

  od 5 do 8 rokov

  OD 2024-09

  Chrumko a čarovná raketa

  od 5 do 8 rokov

  Pozývame všetkých našich malých divákov do malej, čarovnej a úplne výnimočnej školy v rozprávkovom lese! Vydajme sa spoločne so zvedavými a odvážnymi hrdinami Chrumkom a Kippy na nezabudnuteľnú cestu Slnečnou sústavou!

  Nie je nič lepšie, ako úžasné emócie detí. Len predstavte radosť a vzrušenie na ich tvárach, keď sa stanú svedkami Chrumkovho zázračného objavu rakety, ukrytej v rozprávkovom lese. V sprievode Chrumkovho kamaráta Kippyho a jeho múdreho robotického sprievodcu Robixa sa naši hrdinovia vydajú na objaviteľskú cestu k susedným planétam.

  " Chrumko a čarovná raketa" je nielen jedinečným vzdelávacím zážitkom, ale aj úžasným, strhujúcim a interaktívnym dobrodružstvom, ktoré umne spája vzdelávanie a zábavu v jeden celok. Pohlcujúce sférické obrazy obklopia našich malých divákov, ktorí budú bez toho, aby sa akokoľvek pohybovali, prenesení do veľkolepého vesmíru, kde im fascinujúcim a nezabudnuteľným spôsobom bude odhalené tajomstvo červenej farby Marsu či kráterov Venuše.

  Premeňme učenie na živé dobrodružstvo!

  • Dĺžka filmu: 32 minút
  • Odporúčaný vek: 5-8 rokov (obsah filmu je prispôsobený pre predškolákov, deti do 2. triedy, celú rodinu)
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii však máme aj verziu v českom, anglickom alebo ukrajinskom jazyku.
  • Témy: Mesiac, Planéty, Vesmír, Astronómia, Slnečná sústava
 • OD 2024-09

  Dedo a Zoe – svetelná misia

  od 3. do 6. triedy

  OD 2024-09

  Dedo a Zoe – svetelná misia

  od 3. do 6. triedy

  Vydajte sa s dedom a jeho odvážnou vnučkou Zoe na vzrušujúce medzigalaktické dobrodružstvo! Film, ktorého cieľom je rozšíriť deťom kultúrne obzory, nás zavedie okrem iného do úchvatnej austrálskej púšte.

  Dedo je múdry a jeho vnučka nebojácna a zvedavá. Spolu si užívajú pokojný deň na ranči, uprostred austrálskej púšte. Po noci strávenej pozorovaním hviezd, začína ich ďalší deň ohnivým slnkom, ktoré vyvoláva nové a veľmi zaujímavé debaty o svetle, jeho povahe a správaní. Pokojná konverzácia však veľmi skoro naberie iný smer, keď si náhle všimnú zvláštny a nevídaný jav - slabnúce svetlo Slnka. Zdá sa, že slnečné lúče sú niečím blokované!

  V čom spočíva záhada? Čo sa deje? Prečo sa to deje? Sme v nebezpečenstve? Aby túto záhadu pochopili a vyriešili, rozhodne sa dedko sfúknuť prach zo svojej starej, ale spoľahlivej vesmírnej lode a odletieť s ňou do vesmíru. Slávny Hubbleov vesmírny ďalekohľad umožňuje pozorovať hviezdy a pomocou jeho výkonných šošoviek, hrdinovia filmu objavia obrovský oblak plynu vychádzajúci z obrieho stroja vo vnútri mraku, ktorý blokuje svetlo Slnka. Dedovo podozrenie sa rýchlo potvrdí, keď spozná zlomyseľného vinníka, ktorý za tým všetkým stojí - dospievajúceho mimozemšťana, ktorý s obľubou trápi Zem, akoby išlo o obyčajnú hru.

  Tvárou v tvár, napínavým výzvam a nečakaným prekážkam sa hrdinovia vydávajú na odvážnu misiu s cieľom preniknúť do tajomného stroja, dostať sa do jeho srdca a deaktivovať ho. Cestou čelia náročným výzvam, kde dômyselný bezpečnostný systém preverí ich znalosti svetla. Vďaka odhodlaniu a zručnosti sa dedko s vnučkou dostanú do srdca stroja, zvrátia proces splyňovania a prinútia stroj k veľkolepej explózii. Ich triumf má však vysokú cenu: sú nútení utiecť z rútiaceho sa stroja a len o vlások uniknú z pazúrov zlého mimozemšťana. Nie je však nič silnejšie, keď blízki spoja svoje sily a znalosti pre spoločný cieľ! Nakoniec sa starý otec a Zoe, po prekonaní všetkých nástrah, vracajú na Zem, aby pokračovali vo svojej práci a oslávili krásu dňa a zázraky svetla!

  "Dedo a Zoe - svetelná misia" je ohromujúce dobrodružstvo, ktoré prebúdza zvedavosť a predstavivosť. Tento film plný vzrušenia, humoru a cenných poznatkov o svetle, zaujme nielen žiakov základných škôl, ale aj staršie deti, ktoré inšpiruje k poznávaniu životného prostredia, hviezd a fascinujúceho sveta vedy.

  • Dĺžka filmu: 28 minút
  • Odporúčaný vek: 3.-6. trieda
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii však máme aj verziu v českom, anglickom, poľskom, alebo ruskom jazyku.
  • Film získal 5 ocenení
  • Témy: Svetlo, Ďalekohľady, Astronómia
 • OD 2024-09

  My sme strážcovia

  Od 6. triedy ZŠ

  OD 2024-09

  My sme strážcovia

  Od 6. triedy ZŠ

  Vydajte sa s naším filmom “My sme strážcovia” na neobyčajnú cestu skúmajúcu zložité, ale fascinujúce prepojenie ekosystémov našej planéty.

  Diváci zažijú neuveriteľné a dozvedia sa, že všetko v našom svete - od najmenších mikroorganizmov až po veľkolepé morské tvory - je vzájomne prepojené a zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní krehkej rovnováhy v prírode.

  Cez mimoriadnu optiku satelitného pozorovacieho systému uvidíte inšpiratívnu silu technológie, ktorá odhaľuje skryté príčiny ľudskej činnosti a dlhodobé dopady klimatických zmien. Prostredníctvom pôsobivých záberov premietaných na sférické filmové plátno, budú žiaci skúmať príčiny tohto prepojenia a to, ako naše konanie ovplyvňuje celý svet.

  "My sme strážcovia" je výnimočný vzdelávací film, plný zaujímavých informácií, ale aj správneho postoja, pretože povzbudzuje žiakov k starostlivosti o životné prostredie, k tomu, aby sa stali správcami Zeme. Vďaka tomuto zmysluplnému filmu si žiaci uvedomia krehkosť a mimoriadnosť našej planéty a vštepia si pocit zodpovednosti za jej ochranu a zachovanie pre budúce generácie.

  Pripojte sa k tejto jedinečnej filmovej výprave, kde sa stretávajú znalosti s predstavivosťou aj silou zmeniť svet k lepšiemu!

  • Dĺžka filmu: 25 minút
  • Odporúčaný vek: 6.-9. trieda, stredná škola
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii však máme aj verziu v českom alebo anglickom jazyku
  • Film získal 6 ocenení
  • Témy: Krajina, Biológia, Klíma, Humanitné vedy, Zemepis
 • Barney a Beenie – veľké podmorské dobrodružstvo

  od 3 rokov

  Barney a Beenie – veľké podmorské dobrodružstvo

  od 3 rokov

  Tento názorný a veľmi prínosný film Sférického kina, ktorý odhaľuje nástrahy ochrany životného prostredia, morí a oceánov a dôsledky nezodpovedného správania, je určený pre najmenších divákov!
  Dvaja nerozluční kamaráti Barney a Beenie majú vzácne poslanie - udržiavať v poriadku nielen lagúnu, v ktorej žijú, ale aj okolité životné prostredie. Neváhajte a pridajte sa k nim na dobrodružnej výprave za objavovaním zázrakov podmorskej ríše. Film poskytne hlavným hrdinom rad zábavných, vzrušujúcich a poučných zážitkov! Jedným z nich je záchrana malej korytnačky Abbey. Staňte sa svedkami ich odvahy a súcitu, keď sa vydajú na napínavú misiu s cieľom zachrániť malú korytnačku uviaznutú v nebezpečnej plastovej sieti.
  So západom slnka sa podvodné osudy oboch kamarátov presunú na hladinu, kde budú pokračovať v skúmaní nebeských telies, objavovať zázraky nočnej oblohy, pozorovať neuveriteľné obrazy na oblohe a učiť sa určovať súhvezdia.
  Po zhliadnutí tohto vzdelávacieho filmu mladí diváci pochopia nielen podstatu čistoty, láskavosti a obetavosti, ale aj dôležitosť ochrany morského života. Citlivo spracovaný príbeh hlavných hrdinov bude pre škôlkarov nielen lahôdkou, ale aj výzvou k činom na ochranu nášho vzácneho životného prostredia, morí a oceánov. Úchvatné vizuálne spracovanie, zábavné a odvážne postavy, ľahký, ale veľmi poučný dej, pútavé rozprávanie a dôležité environmentálne posolstvá zavedú malých divákov do sveta fantázie a podporia hlboké pochopenie krehkej krásy našej planéty.
  Pridajte sa k našim zvedavým hrdinom a objavte silu priateľstva, odvahy a environmentálneho povedomia. Vydajte sa pod vlny, kde sa predstavivosť stretáva so vzdelávaním a ožívajú zázraky morských hlbín. Film je vzrušujúcou cestou objavovania, empatie a pripomienkou, že aj tie najmenšie činy môžu mať veľký význam.
  Spolupracujme na tom, aby bol svet čistejší a lepší!

  • Dĺžka filmu: 27 minút
  • Odporúčaný vek: od 3 rokov.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.
  • Témy: Životné prostredie; Zvieratá; Klíma; Podvodný svet; Nočná obloha
 • Naši kamaráti zvieratká

  od 3 rokov

  Naši kamaráti zvieratká

  od 3 rokov

  Vitajte na farme dedka Franka! Dedko vie veľa o zvieratkách. Poďme za ním!

  Navštívime jeho farmu a veľa sa naučíme o zvieratkách. Budeme sa hrať, hádať zvuky zvierat a naučíme sa veľa zaujímavého. Pôjdeme s dedkom Frankom na dobrodružnú cestu! Stretneme divoké zvieratá v džungli, v savane, v púšti, na severnom a južnom póle a v oceáne. Dozvieme sa viac o vtákoch, chrobákoch, obojživelníkoch, bylinožravých a mäsožravých zvieratách. Budeme sa hrať s farebnými a aj ohrozenými druhmi zvierat. Skončí niekedy toto veľké dobrodružstvo?

  • Dĺžka filmu: 25 minút
  • Odporúčaný vek: od 3 rokov.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.
 • Abeceda poznania

  od 3 rokov

  Abeceda poznania

  od 3 rokov

  Veselé, rytmické a hravé putovanie prírodou v troch krátkych filmoch pre najmenších. Spolu so sprievodcom – psíkom – sa vypravíme za svetlom, oblakmi a meteoritmi.

  • dĺžka filmu: 21 minút
  • odporúčaný vek: od 3 rokov
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.
 • kokomongas nuotykiai kosmose

  COCOMONG – vesmírne dobrodružstvo

  od 3 rokov

  kokomongas nuotykiai kosmose

  COCOMONG – vesmírne dobrodružstvo

  od 3 rokov

  Vesmír. Je taký vzdialený a tajomný.
  Opičiak Cocomong je zvedavý, čo sa vo vesmíre deje. Rád si prezerá obrázkové knižky a pozoruje oblohu. Premýšľa o hviezdach aj o vzdialených planétach.
  Práve z jednej takej hviezdy naraz priletí mimozemšťan Halley. Halley potrebuje pomoc Cocomonga a jeho priateľov zvieratiek na záchranu svojej planéty pred zlým kráľom. Nie je čas otáľať. Nezostáva než naskočiť do rakety a to pravé dobrodružstvo sa môže začať!
  V tejto špeciálnej časti animovaného zahraničného seriálu sa deti ocitnú vo vesmíre a dozvedia sa o hviezdach a planétach slnečnej sústavy.

  • Dĺžka filmu: 18 minút.
  • Odporúčaný vek: od 3 rokov.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.
 • kaluokahina užburtasis rifas

  Kaluoka’hina. Začarovaný koralový útes

  od 3 rokov

  kaluokahina užburtasis rifas

  Kaluoka’hina. Začarovaný koralový útes

  od 3 rokov

  "Kaluokahina, začarovaný koralový útes" je jedným z prvých dobrodružných filmov pre celú rodinu. Pri sledovaní tohto celokupolového formátu sa nielen zasmejete, ale aj dozviete zaujímavé informácie. 

  Príbeh tohto filmu sa odohráva pri miznúcom koralovom útese a rozpráva o jeho ochrancoch: múdrom piliarovi Jakeovi a rybičke menom Drobček. Vo filme sa ukazuje, ako nás ovplyvňuje okolité dianie.

  Obrovský oceán ukrýva kúzelné tajomstvá. Jedným z nich je Kaluokahina – ochranca morí. Nie je to len obyčajný koralový útes. Chránia ho tajomné kúzla, preto ho ľudia nemôžu nájsť.

  Obyvatelia Kaluokahiny žili v pokoji a mieri, kým výbuch sopky nezničil kúzla, ktoré koralový útes chránili. Hlavní hrdinovia Jake a Drobček sa snažia zistiť, ako začarovaný koralový útes zachrániť, jediným vodidlom pre nich je starobylé rozprávanie o „dotyku Mesiaca“. Ako sa však môžu obyvatelia oceánu dotknúť Mesiaca? To je len jedna z napínavých záhad, ktoré pri snahe o záchranu svojho domova budú musieť obyvatelia koralového útesu vyriešiť.

  • Relácia je určená pre deti z materských škôl a pre žiakov prvého stupňa základných škôl.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.
 • kaip mėnulis į svečius pas saulę ėjo

  Ako šiel Mesiac na návštevu k Slnku

  od 3 rokov

  kaip mėnulis į svečius pas saulę ėjo

  Ako šiel Mesiac na návštevu k Slnku

  od 3 rokov

  Toto sférické premietanie predstavuje rozprávkovú cestu mladého Mesiaca po znameniach zverokruhu pri hľadaní Slnka. Pod malebnou a farebnou oblohou čakajú hlavného hrdinu čakajú rozprávkové dobrodružstvá o Mesiaci a dvanástich znameniach zverokruhu, pri ktorého sledovaní diváci získajú veľa nových znalostí.

  • Film bol natočený na motívy albánskej ľudovej rozprávky.
  • Relácia je určená pre deti z materských škôl a pre žiakov 1. triedy.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom alebo maďarskom jazyku.
 • Príležitostní astronauti

  od 5 rokov

  Príležitostní astronauti

  od 5 rokov

  Pripravte sa na nezvyčajné vesmírne dobrodružstvo, ktoré určite podnieti predstavivosť a záujem malých divákov o vesmír!
  Malí roboti Saj, Anna a ich šteniatko Amstrong sa vydávajú na triedny výlet so svojimi kamarátmi. Spočiatku si myslia, že to bude len nudná prednáška, no nakoniec si z výletu odnesú oveľa viac, ako očakávali... Z robotických detí sa stanú astronauti a vydajú sa na podivuhodnú cestu za objavovaním Zeme, Slnka a Mesiaca!
  Pozývame vás, aby ste sa k nám pridali a cestovali v neuveriteľnej vesmírnej lodi so zábavným, ale veľmi inteligentným počítačom vybaveným najmodernejšími navigačnými a navádzacími funkciami a spoločne preskúmali neobyčajné a tajomné nebeské telesá.
  Okrem pretekov na povrchu Mesiaca budú mať naši mladí diváci možnosť sledovať veľkolepý dopad asteroidu na Mesiac, uvidia našich astronautov, ako zbierajú vzorky asteroidov, a zažijú vzrušenie pri poskakovaní na povrchu Mesiaca, keď si spolu s našimi odvážnymi prieskumníkmi zblízka prezrú jeho fascinujúci terén. A pripravte sa na blízke stretnutie s fascinujúcim Slnkom! Spoločne zažijeme búrku slnečnej energie, ktorá odhalí silu našej najbližšej hviezdy. Počas tejto neuveriteľnej cesty deti pochopia neobyčajnú krásu našej domovskej planéty, jej jedinečnosť a krehkosť.
  Nestarnúca vesmírna odysea, ktorá zaujme mysle od malých predškolákov až po veľkých štvrtákov. Pre mladé mysle je to skvelá príležitosť vydať sa na vzrušujúcu cestu do vesmíru, do najvzdialenejších končín vesmíru, prostredníctvom úžasných záberov, na cestu, ktorá prekoná aj tie najodvážnejšie sny, prebudí zvedavosť a podporí lásku k vede a objavovaniu, ktorá pretrvá celý život.
  Pripravte sa na smiech, učenie a obdivovanie nekonečných divov, ktoré na nás čakajú ďaleko medzi neporovnateľnými hviezdami. "Príležitostní astronauti" je cesta, ktorá v mladých mysliach zanechá trvalý dojem a inšpiruje ich k tomu, aby sa vydali ku hviezdam!

  • Dĺžka filmu: 25 minút
  • Odporúčaný vek: od 5 rokov.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.
 • poliarine naktis

  Polaris, vesmírna ponorka a tajomstvo polárnej noci

  od 6 rokov

  poliarine naktis

  Polaris, vesmírna ponorka a tajomstvo polárnej noci

  od 6 rokov

  Čo všetko môže priniesť neobyčajné stretnutie tučniaka z južného pólu a ľadového medveďa zo severného pólu? Okrem nerozlučného priateľstva aj množstvo zaujímavých otázok. Či ste malí alebo veľkí, vitajte v krajine večného snehu a ľadu, kde sa tak skvelo pozorujú hviezdy aj planéty. 
  Vedecká výprava sa môže začať!

  • Dĺžka filmu: 29 minút.
  • Odporúčaný vek: od 6 rokov.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom a ukrajinskom jazyku.
 • Lucia, tajomstvo padajúcej hviezdy

  od 6 rokov

  Lucia, tajomstvo padajúcej hviezdy

  od 6 rokov

  Voľné pokračovanie obľúbeného filmu Polaris, vesmírna ponorka a tajomstvo polárnej noci.

  James je tučniak žijúci v Antarktíde. So svojim kamarátom Vladimírom, ľadovým medveďom, pozorujú z ich vesmírnej lodi krásne polárne žiary a skúmajú vesmír. Zasiahne ich padajúci meteorit a havarujú na úpätí „predkolumbijskej“ pyramídy. Tam sa stretnú s kolibríkom Luciou, ktorú fascinujú kamene. Rozpráva im legendu o „kameňoch svetla“. Aby vyriešili záhadu nastúpia na Mesiac, potom na asteroidový pás a konečne pristanú v jadre kométy. Hypotézy, pozorovanie a analýzy im umožnia nájsť odpovede na ich otázky!

  • Dĺžka filmu: 31 minút
  • Odporúčaný vek: od 6 rokov.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom a ukrajinskom jazyku.
   
 • medžių paslaptis

  Tajomstvo stromov

  od 6 rokov

  medžių paslaptis

  Tajomstvo stromov

  od 6 rokov

  Koľko toho vieme o fotosyntéze, obehu kyslíka a štruktúre stromov od koreňov až po listy? Ako stromy získavajú energiu zo slnka? Prečo rastú? Ako to, že sa voda z koreňov dostáva v rozpore so zákonmi gravitácie do listov?
  Zvedavá a milá lienka Dolores a svätojánsky chrobáčik Michael nájdu odpovede na všetky tieto otázky vo svojej škole pre chrobáčiky. Spolu s nimi budú diváci cestovať zázračným svetom prírody a odhalia najväčšie tajomstvo stromov!

  • Dĺžka filmu: 30 minút.
  • Odporúčaný vek: od 6 rokov.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.
 • draugai žmogaus kūno viduje

  Priatelia – vnútri ľudského tela

  od 6 rokov

  draugai žmogaus kūno viduje

  Priatelia – vnútri ľudského tela

  od 6 rokov

  Zaujíma vás, ako funguje ľudské telo? Ako mozog riadi naše zmysly, akú má úlohu srdce alebo čo sa deje, keď dýchame?

  Štvorica hlavných hrdinov, nerozlučných kamarátov, objaví miestnosť virtuálnej reality a s ním i spôsob, ako sa pozrieť dovnútra ľudského organizmu. Zanedlho však zistia, že tam nie sú sami. Do tela sa spolu s nimi dostal i nebezpečný vírus a je potrebné ho premôcť, aby telo bolo zas zdravé. Ako sa im to podarí a čo všetko ich na ceste čaká, to sa dozviete v našom novom filme.

  • Relácia je určená pre deti od predškolského veku.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom alebo maďarskom jazyku.
 • Super Salvador

  od 7 rokov do 4. triedy

  Super Salvador

  od 7 rokov do 4. triedy

  Film "SUPER SALVADOR" predstavuje mimoriadne aktuálnu tému klimatických zmien a dôležitosť ochrany našej planéty Zem, vychováva spoločensky zodpovedných ľudí, nabáda nás k zodpovednosti voči sebe a spoločnosti, analyzuje naše správanie a starostlivosť o prostredie, v ktorom žijeme.

  Naša planéta je úžasná! Ale mení sa ... znečistenie, skleníkový efekt, zmena klímy. Chcete pomôcť zachrániť našu planétu?

  Náš hrdina Super Salvador je tu, aby ti pomohol!

  Šetrime vodou, využívajme obnoviteľné zdroje energie, triedme a recyklujme odpad, chráňme lesy... to je len niekoľko užitočných rád, ktoré nemožno ignorovať.

  Dĺžka filmu: 17 min.
  Odporúčaný vek: od 7 rokov
  Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.

 • Bunka!

  od 5. triedy ZŠ

  Bunka!

  od 5. triedy ZŠ

  Vedeli ste, že sa všetci skladáme zo 70 biliónov živých buniek? Pracujú, hovoria, myslia - vďaka nim žijeme!

  "Bunka!" je pohlcujúci zážitok vytvorený špeciálne pre školy, ktorý umožňuje učiteľom a žiakom podniknúť cestu do vnútra ľudského tela, na ktorú dlho nezabudnú.

  Predstavte si, že môžete preskúmať zložitý vesmír, ktorý existuje v každom z nás, a dozvedieť sa ohromujúcu pravdu o 70 biliónoch živých buniek, ktoré vás tvoria! Bunky nie sú len malé stavebné kamene, ale úžasné štruktúry, ktoré neúnavne pracujú na tom, aby nás udržali pri živote.

  Tento vynikajúci film rozpráva príbeh o biliónoch buniek, ktoré tvoria naše telo, od našich začiatkov ako jedinej bunky až po fascinujúcu zložitosť celého tela. Je to pozoruhodný a zároveň úplne jedinečný príbeh ľudského objavu o tom, kto sme, prečo žijeme a ako fungujeme!

  Vstúpte do podivuhodného sveta, zažite toto vzrušujúce dobrodružstvo s Rajom a Sooki, našimi nebojácnymi objaviteľmi, a vydajte sa na jedinečnú cestu buniek, cestu, aká nemá obdoby! Pripravte sa na úžas po tom, čo vás špeciálny prístroj zázračne zmenší a umožní vám ponoriť sa do neuveriteľných mikroskopických zázrakov, ktoré tvoria vašu bytosť. A to nie je všetko! S Retromodom budete môcť pozorovať zázrak cestovania v čase, ktorý vás zavedie do najstarších štádií vašej existencie. Zatajte dych, skener Cell-o-tron bude skenovať každé zákutie vášho tela a poskytne vám úchvatný pohľad na všetky zložité systémy, ktoré fungujú vo vašom tele.

  Vďaka skvelým vizuálnym efektom, pútavému rozprávaniu, profesionálnemu hlasu a zábavnému a pozitívnemu príbehu tento film Sférického kina určite zaujme všetkých študentov a ich učiteľov! Je to jedinečná príležitosť pre všetkých prehĺbiť si vedomosti a pochopenie ľudského tela, ako aj ocenenie neobyčajnej zložitosti života.

  Pridajte sa k Sooki a Rajovi na inšpiratívnom vzdelávacom dobrodružstve, ktoré odhalí všetky tajomstvá ľudského tela. Dozvieme sa o sebe, ako sa rodíme a prečo sme rovnakí ako naša mamička a otecko. Všetci potrebujeme svoje telo!

  • Dĺžka filmu: 24 minút
  • Odporúčaný vek: od 5. triedy ZŠ
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.
  • Témy: Biológia; Prírodné vedy; Ľudské poznanie; Bunky.
 • Hnusológia A Vy!

  od 4. triedy ZŠ

  Hnusológia A Vy!

  od 4. triedy ZŠ

  Pozývame všetkých, aby sa pripojili k neuveriteľnej hre s názvom "Osobný vesmír". Táto neobvyklá hra nám pomôže zistiť, ktorý systém ľudského tela je najlepší a najinteligentnejší. Možno to bude náš imunitný alebo respiračný systém? Alebo je najlepší zažívací systém?

  Film dáva divákovi skutočný pocit „lietania“ ľudskými dýchacími cestami, „potápania“ do tráviaceho traktu a „účasť“ v procesoch imunitného systému! Program bude inšpirovať zvedavosť detí a zoznámi ich so štruktúrou kože, chorôb, baktérií, akné, kýchanie, opaľovanie a podrobne vysvetlí, čo, ako a prečo sa s nami deje.

  Bavte sa a učte sa, pretože vtipné postavy filmu so zábavným humorom profesionálne preskúmajú fungovanie ľudského tela a nenechajú vás smutnými!

  • Dĺžka filmu: 27 minút
  • Odporúčaný vek: od 10 rokov.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.
 • astronautas

  Astronaut

  od 5. triedy ZŠ

  astronautas

  Astronaut

  od 5. triedy ZŠ

  Preskúmať vesmír – jedno z najväčších prianí ľudstva. Čo všetko potrebujeme, aby sme sa stali súčasťou tejto neuveriteľnej cesty?
  Akou prípravou musí človek prejsť, kým sa stane astronautom? K akým zmenám dochádza vnútri ľudského tela vo vesmíre? V tejto snímke sa pozrieme zblízka i na medzinárodnú vesmírnu stanicu a zistíme, aké nebezpečenstvá čakajú na človeka v otvorenom vesmíre.

  • Relácia je určená pre žiakov od 5. triedy ZŠ.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom alebo maďarskom jazyku.
 • Túžba lietať

  od 5. triedy ZŠ

  Túžba lietať

  od 5. triedy ZŠ

  Poetický príbeh o dejinách letectva. Od prvých Da Vinciho myšlienok až po súčasnosť, keď sa každý deň po celej zemeguli bezpečne prepravuje náklad aj cestujúci. Čaká nás výprava za majstrom Leonardom, bratmi Montgolfierovcami a Wrightovcami, aj za ďalšími významnými vynálezcami. Uvidíme, akým obrovským výzvam čelilo ľudstvo na ceste za svojím snom – vzlietnuť. 
  Hudba, hovorené slovo a dokonalé vizuálne efekty sa vo filme Túžba lietať spájajú do originálneho umeleckého celku. Od svojej premiéry v roku 2014 získalo toto dielo mnoho svetových filmových ocenení.

  • Dĺžka filmu: 35 minút.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.
 • Nanocam, výprava do mikrosveta

  od 5. triedy ZŠ

  Nanocam, výprava do mikrosveta

  od 5. triedy ZŠ

  Tento film Vás zmenší na veľkosť hmyzu a zavedie do kráľovstva baktérií, prvokov, primitívnych húb a zvláštnych rastlín, ktorých veľkosť sa meria v mikrometroch. Zažijeme cestu do niekoľkých krajín mikroskopických rozmerov, kde objavíme neobvyklé stvorenia, dych berúce tvary a javy, ktoré z ďaleka presahujú našu fantáziu.  Zblízka uvidíme živočíchy, ktorých armády prejdú uchom ihly a ich vesmírom sú naše telá. Spoznáme neobyčajný svet buniek aj vírusov. A to všetko vďaka unikátnym vizualizáciám založeným na reálnych záberoch z elektrónových mikroskopov. Nanocam ponúka úžasnú výpravu skúmajúcu rôzne formy života, ktoré nie sú viditeľné ľudským okom. Je skvelým doplnkom výučby prírodovedy a biológie.

  • Dĺžka filmu: 27 minút
  • Odporúčaný vek: od 5. triedy ZŠ
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.
 • Telo

  od 5. do 9. triedy

  Telo

  od 5. do 9. triedy

  V tomto programe študujeme ľudský mozog, oči, uši, kostru, cestujeme telovými bunkami, sledujeme cestu hypodermickej ihly cez žilu do srdca, „lietame“ karotickou tepnou, zistíme dôležitosť kostí a ako chránia naše vitálne orgány. Nielen, že žiaci prehĺbia svoje znalosti biológie, ale naučia sa veľa nových vecí a uvidia ešte stále neviditeľné obrazy.

  Film kombinuje užitočné informácie a silné obrazy, ktoré zaujmú diváka a poskytujú realistický pohľad na ľudské telo, jeho neuveriteľné vnútorné procesy. Nenechajte si ujsť príležitosť ponoriť sa do sférických obrazov v uhle 360° a vidieť to, čo nikdy nevidíme voľným okom. Staňte sa účastníkmi neuveriteľnej cesty ľudským telom.

  • Dĺžka filmu: 21 minút
  • Odporúčaný vek: od 11 rokov.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme aj verziu v anglickom jazyku.
 • du stikliukai - nuostabusis teleskopas

  Dve sklíčka – úžasný teleskop

  od 5. triedy ZŠ

  du stikliukai - nuostabusis teleskopas

  Dve sklíčka – úžasný teleskop

  od 5. triedy ZŠ

  Pred 400 rokmi sa nám pomocou ďalekohľadu prvýkrát odhalil tajomný vesmír. V dávnych dobách ľudia verili, že stredom vesmíru je Zem a všetko obieha okolo nej. Neskôr Mikuláš Kopernik pochopil, že stredom vesmíru je Slnko, nemohol to však dokázať. A tak príbeh pokračuje. V tomto filme sa dozviete veľa informácií o ďalekohľadoch, okulároch a zrkadlách, pomocou ktorých môžeme obdivovať galaxie, hviezdy aj Galileove mesiace.

  • Dĺžka filmu: 23 minút.
  • Odporúčaný vek: od 6. triedy ZŠ.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.
 • Fantóm Vesmíru – pátranie po tmavej hmote

  od 15 rokov

  Fantóm Vesmíru – pátranie po tmavej hmote

  od 15 rokov

  FANTOM VESMÍRU je film s nespočetnými prínosmi, poskytuje skvelý vzdelávací zážitok pre študentov aj učiteľov

  Aké zážitky vás čakajú?

  Pútavé skúmanie: Diváci budú mať jedinečnú príležitosť preskúmať temnú hmotu, jeden z najzaujímavejších a najzáhadnejších javov vo vesmíre. Film pútavým a prístupným spôsobom predstavuje zložité vedecké koncepty, čím vzbudzuje zvedavosť publika a podnecuje vášeň pre vedecké bádanie.

  Zapojenie zvuku a zraku: 360° sférický obraz a dynamické zvuky zahalia divákov veľkolepými vizuálnymi efekmi a vytvoria očarujúci a nezabudnuteľný zážitok. Vizuálne explózie svetla a zvuku vo Veľkom hadrónovom urýchľovači sú vzrušujúcim predstavením, ktoré upúta pozornosť divákov a zanechá v nich trvalý dojem.

  Uplatnenie v reálnom svete: FANTOM VESMÍRU odhaľuje špičkový výskum, ktorý vykonávajú vedci na celom svete s cieľom pochopiť temnú hmotu. Žiaci pochopia, ako funguje spolupráca v oblasti výskumu a ako môže snaha o získanie poznatkov viesť k lepšiemu pochopeniu vesmíru.

  Prepojenie s históriou vedy: Vo filme vystupujú významní vedci, ako napríklad Fritz Zwicki a Vera Rubin, takže študenti sa dozvedia o historickom kontexte výskumu temnej hmoty. Vďaka zobrazeniu ich prínosu žiaci ocenia pokrok dosiahnutý v tejto oblasti a pochopia význam ich objavov.

  Integrácia rôznych vzdelávacích predmetov: Program plynulo integruje pojmy z fyziky, astronómie a vedeckej metodológie, vďaka čomu je použiteľný a relevantný v rámci rôznych disciplín. Film je neoddeliteľnou súčasťou vzdelávania v oblasti vedy, techniky, inžinierstva a matematiky (STEM) a podporuje rozvoj zručností kritického myslenia a pochopenia vedeckého procesu.

  Prekvapenie a zvedavosť: Veľkolepé obrazy a pojmy filmu FANTÓM VESMÍRU, ktoré sú neznáme, ale niekde už boli počuté, vzbudzujú zvedavosť a pocit úžasu. Podnecujú žiakov klásť otázky, ďalej skúmať a mať celoživotný záujem o vedecké bádanie a objavy.

  FANTÓM VESMÍRU je preto obohacujúcim a pútavým zážitkom najmä pre školákov alebo študentov, pretože zložité vedecké pojmy robí zrozumiteľnými a obsah filmu podnecuje zvedavosť a vzbudzuje vášeň pre vedecké bádanie. Učitelia môžu tento film skvele využiť ako cenný vzdelávací nástroj, ktorý zaujme žiakov, podnieti medzipredmetové učenie a inšpiruje k skúmaniu fascinujúcej oblasti temnej hmoty.

  OCENENÝ FILM

  Témy: Astrofyzika; Temná hmota; Astronómia; Veda; Kozmológia

  • film odporúčaný študentom od 15 rokov
  • film je profesionálne dabovaný v taliančine, litovčine, poľštine, češtine, slovenčine, angličtine a ruštine
  • dĺžka filmu 25 min.
  • priemerná dĺžka projekcie (vrátane sprievodného programu) - 40 min.
 • atgal į mėnulį visam laikui

  Naspäť na Mesiac – navždy

  od 6. triedy ZŠ

  atgal į mėnulį visam laikui

  Naspäť na Mesiac – navždy

  od 6. triedy ZŠ

  Prvýkrát po 40 rokoch sa človek vracia na Mesiac.
  Film o unikátnej súťaži iniciovanej spoločnosťou Google a fondom XPRIZE. Na získanie rozprávkových 30 miliónov dolárov musia súťažné y zostaviť a vyslať na Mesiac zariadenie, ktoré na povrchu Mesiaca dokáže prejsť vzdialenosť 500 metrov a poslať späť na Zem fotografie a videozáznamy o svojej aktivite.
  Dozviete sa nielen o práci jednotlivých tímov, ale aj o vzniku Mesiaca, o chemickom zložení pôdy, štruktúre a užitočných horninách, ktoré sú na jeho povrchu, ako aj o prvom pristátí na ňom. Ktorý tím napokon získa hodnotnú cenu a medzinárodný ohlas?

  • Dĺžka filmu: 25 minút.

  • Odporúčaný vek: od 6. triedy ZŠ.

  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.
 • gyvybės atsiradimas

  Pôvod života

  od 5. triedy ZŠ

  gyvybės atsiradimas

  Pôvod života

  od 5. triedy ZŠ

  Vznik života je spojený s veľmi závažnými otázkami prírodných vied. Ani dnes nikto presne nevie, ako život vznikol, tento sférický film vás však zoznámi s jednotlivými poznatkami v tejto oblasti.

  Film rozpráva chronologicky o vzniku vesmíru, hviezd a slnečnej sústavy. Takisto sa dozviete o veľkej katastrofe, ktorá viedla k masovému vymieraniu druhov, a o hľadaní primitívnych foriem života.

  Sférické predstavenie „Vznik života“ je naozaj inšpiratívnou cestou časom. V rôznych historických obdobiach dochádzalo k objavom v oblasti prírodných vied.

  Viete, v ktorom období veda urobila najväčší pokrok? V tom súčasnom, pochopiteľne.

  • Relácia je určená pre druhý stupeň základných škôl.
  • Film sa premieta v slovenskom jazyku. K dispozícii máme tiež verzie v anglickom jazyku.

  hotovosťfaktúra

  What is 6 + 6